Лінія фронту по нашому життю

Автор(и)

  • М.С. Кельман доктор юридичних наук, професор, професор кафедри теорії права та конституціоналізму, заслужений діяч науки і техніки України, Інституту права, психології та інноваційної освіти Національного університету «Львівська політехніка», Ukraine https://orcid.org/0000-0002-4393-4626

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2022.73.45

Ключові слова:

війна, політика, протистояння агресії, суверенітет, вторгнення, конфлікт

Анотація

24 лютого 2022 року близько 5 години ранку путін оголосив війну Україні. Одразу ж російські війська розпочали інтенсивні обстріли підрозділів ЗСУ на сході країни, перетнули північно-східні кордони, а також нанесли ракетно-бомбові удари по аеродромах і складах зброї майже на всій території України. Верховна Рада України одноголосно ухвалила запровадження воєнного стану [1].

Війна в Україні, яка   триває   вже   понад   півроку, і  може  стати однією з найбільших  кровопролитних у сучасній історії. Масштаби втрат з обох сторін вже значно вищі, ніж у типовій війні сучасної доби [2].

Аргументовано, що російсько-українська війна є  новим елементом у порівнянні з 19 ст. У 20-21 ст. поступово зникає різниця між військовими та цивільними. З одного боку цивільні та військові борються разом, але з іншого боку цивільних нищать так само, як і військових. Це так звані тотальні війни. Наприкінці другої світової війни, маємо близько 100 збройних конфліктів поза межами Європи або Північної Америки. Статистика показує, що армія рідко вела бої лише з армією, а переважну більшість — з населенням. Майже всі ці війни завершилися поразкою держави-агресора. Тут вже неважливо, які технології. Бо неможливо побороти населення, яке є вмотивоване. Як пишуть науковці Оксфордського університету: «Чим сучасніші та могутніші війська окупантів, тим більше вони схильні руйнуватися під тиском власної ваги» [3].

Визначено, що факт залишається фактом — воюють усі. Тож війни є радше правилом, а мир — винятком. Якщо ми вважаємо, що війна неможлива, то ми чогось дуже сильно недобачаємо. Після падіння комунізму ми намарно вважали, що нові війни вже неможливі. Важливо пам’ятати правило давніх римлян — хочеш миру, готуйся до війни. Війна є неминучим супровідником людської історії [2].

Ми визначає війну як тривалі бойові дії між організованими  збройними  силами різних держав, внаслідок яких за рік на полі бою загинуло щонайменше тисяча людей. За інформацією британської розвідки, росіяни втратили 15 тисяч військових, тобто трохи більше 150 солдатів на день (Генштаб ЗСУ повідомляє про 34,5 тисяч убитих). Україна, у свою чергу, визнала, що втрачає близько 200 військових на день. Вже тільки втрати України піднімають цю війну в шкалі за інтенсивністю, це не враховуючи втрат серед цивільних, які явно вищі за середні.

Крім того, війна  росії в Україні вже перевершила середню тривалість воєн, і всі ознаки вказують на те, що бойові дії затягнуться, і це буде війна на виснаження. За даними Correlates of War Project, 25%  воєн тривають 13 місяців і більше. З огляду на те, що сторони вже були залучені до конфлікту низької інтенсивності на сході України, ця війна перевищила трирічний рубіж, якого досягли лише 10% конфліктів [1].

Посилання

Грицак Ярослав. Таке суспільство неможливо перемогти. 15.03. 2022.https://zbruc.eu/node/111104.

Грицак Ярослав. Україна стане новим центральноєвропейським тигром. Українська правда.-15.05.2022. https://www. pravda. com. ua/rus/articles /2022 /05/1 /7343225/.

Війна в Україні може стати однією з найбільш кровопролитніших у сучасній історії. Суспільство.-24 червня 2022. https: //www. slovoidilo. ua/2022/06/24/novyna/suspilstvo/vijna-ukrayini-mozhe-staty-odniyeyu-najbilsh-krovoprolytnyx-suchasnij-istoriyi-wp.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-12-15

Номер

Розділ

Розділ 8. Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право