Основні тенденції розвитку трудового права в умовах воєнного стану
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2022.71.64Ключові слова:
трудове право, трудове законодавство, розвиток трудового права, реформування трудового законодавства, воєнний станАнотація
У статті підкреслюються роль і значення трудового права як однієї з фундаментальних галузей у системі права України. Трудове право вирізняється від інших галузей права, насамперед, своєю соціальною спрямованістю. В умовах воєнного стану трудове право залишається гарантом забезпечення трудових прав працівників і роботодавців і не змінює своєї сутності, суспільної значущості та соціального призначення.
Основним завданням сучасного трудового права в умовах воєнного стану, як і за мирних часів, залишається розробка ефективного галузевого механізму забезпечення трудових прав, свобод та інтересів працівників і роботодавців. Ідеться як про належне закріплення переліку основних трудових прав працівника і роботодавця на законодавчому рівні відповідно до міжнародних і європейських стандартів, так і гарантій їх реалізації, форм, способів і засобів охорони та захисту.
На підставі аналізу змісту законодавчих актів, прийнятих в умовах воєнного стану, виокремлено такі основні тенденції розвитку сучасного трудового права в особливий період:
1) встановлення певних обмежень і особливостей організації трудових відносин із додержанням мінімальних трудових гарантій;
2) посилення захисту трудових прав працівників і гарантій їх здійснення;
3) посилення гнучкості правового регулювання трудових відносин, мобільності працівника при здійсненні права на працю;
4) розширення договірних засад регулювання трудових відносин.
Акцентовано увагу на тому, що при прийнятті нових законів, внесенні змін і доповнень до чинних актів в умовах воєнного стану законодавчий підхід до регулювання індивідуальних і колективних трудових відносин має залишатися незмінним і бути спрямованим на збереження трудового права як окремої галузі права з її самостійним галузевим юридичним механізмом – предметом, методом, принципами правового регулювання, системою галузі, її джерелами і функціями.
Посилання
Вишновецька С.В. Методологія науки трудового права : монографія. Київ : Ніка-Центр, 2018. 168 с.
Жигалкін І.П. Система принципів трудового права України : монографія. Харків : Право, 2015. 360 с.
Занфірова Т.А. Проблеми правового забезпечення свободи праці в Україні : монографія. Харків : Золота миля, 2018. 496 с.
Костюченко О.Є. Реалізація соціального призначення трудового права в Україні : монографія. Харків : Право, 2018. 392 с.
Мельничук Н.О. Договірне регулювання трудових відносин в нових економічних умовах : монографія. Київ : Хай-Тек Прес, 2012. 352 с.
Могілевський Д.В. Система трудового права України : монографія. Харків : НікаНова, 2016. 412 с.
Процевський О.І. Методологічні засади трудового права : монографія. Харків : ХНАДУ, 2014. 259 с.
Сіроха Д.І. Нормотворчість суб’єктів трудового права : проблеми теорії та практики : монографія. Київ : ПВГОІ «Видавництво Людмила», 2020. 394 с.
Ярошенко О., Іншин М., Жигалкін І. Індивідуальне та колективне трудове право України : наук. видання. Харків : Юрайт, 2021. 412 с.
Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану: Закон України від 15 березня 2022 року
№ 2136-ІХ. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#Text
Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування сфер зайнятості та загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття під час дії воєнного стану: Закон України від 21 квітня 2022 року №2220-ІХ. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2220-IX#Text
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту трудових прав працівників: Закон України від 12 травня 2022 року №2253-ІХ. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2253- 20#Text
Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин: Закон України від 01 липня 2022 року №2352-ІХ. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2352-20#Text
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.