Європейські орієнтири реформування системи охорони здоров’я в Україні в порівнянні з Німеччиною
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2021.68.16Ключові слова:
система охорони здоров’я, реформування, євроінтеграція, діджиталізація системи охорони здоров’я, медична допомога, медичні послуги, медичне страхування, електронна система охорони здоров’яАнотація
Стаття присвячена дослідженню питання удосконалення правового регулювання сфери охорони здоров’я України з огляду на євроінтеграційні процеси, використовуючи досвід Німеччини. Дане питання є актуальним як в Україні, так і за її межами, адже системи охорони здоров’я багатьох країн наразі потребують вдосконалення та більш глибокого дослідження, особливо під час пандемії COVID-19.
Україна як країна, яка має вектор на вступ до Європейського Союзу, має відповідати чітким критеріям для членства в цьому економічному й політичному союзі та продовжувати реформувати систему охорони здоров’я. У даній статті розглянуто основні нормативно-правові акти Німеччини, які стосуються системи охорони здоров’я. Узагальнено основні проблеми, які виникають під час надання медичних послуг та їх фінансування. Розглянуто новітні аспекти розвитку галузі охорони здоров’я, в особливості досліджено вплив діджиталізації на розвиток сфери охорони здоров’я в цілому. Детально проаналізовано появу, розвиток та подальші перспективи діджиталізації в Німеччині та Україні. Наголошено на ефективності та прозорості новітніх інформаційних та електронних технологій, на основі яких й існує безпосередній прямий зв’язок між пацієнтами та іншими учасниками правовідносин у сфері охорони здоров’я.
Розглянуто ініціативи щодо діджиталізації у Німеччині, завдяки яким відбувається поступове покращення функціонування електронної системи охорони здоров’я в Німеччині, насамперед через те, що Федеральне міністерство охорони здоров’я отримує зворотній зв’язок від споживачів інноваційних технологій, а саме ePa, eHealth та інші. Тобто введення нових технологій відбувається не в односторонньому порядку, а відповідно в двосторонньому, адже громадяни мають можливість висловити свою думку щодо функціонування
нової електронної системи. Україна, в свою чергу, переймає отриманий досвід європейських країн, в тому числі Німеччини, та реалізує його через розвиток нашої електронної системи охорони здоров’я.
Акцентована увага на перспективних напрямах державного регулювання у сфері реформування системи охорони здоров’я в Україні з огляду на європейський досвід. Приділено особливої уваги виділенню позитивних рис, що можуть бути запозичені Україною у Німеччині з метою покращення функціонування власної системи охорони здоров’я та для того, щоб забезпечити та підвищити якість медичних послуг.
Посилання
Конституція України від 28 червня 1996 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр#Text.
Рішення Конституційного Суду України від 29.05.2002 р. № 10-рп/2002. Верховна Рада України. URL: https:// zakon.rada.gov.ua/laws/show/v010p710-02#Text.
Європейська хартія прав пацієнтів від 15.11.2002 р. URL: https://ec.europa.eu/health/ph_overview/co_operation/ mobility/docs/health_services_co108_en.pdf.
Україна крізь призму Європейської хартії прав пацієнтів: результати виконання в Україні другого етапу європейських досліджень на відповідність стандартам ЄС з прав пацієнтів Європ. прогр. Міжнар. фонду Відродж.
«Розвиток співпраці аналітичних центрів України та країн Західної Європи». Київ: Дизайн і поліграфія, 2012. 158 с.
Болюх М. А., Заросило А. П. Аналіз фінансово-господарської діяльності бюджетних установ: навч. посіб. К: КНЕУ, 2008. 344 с.
Sozialgesetzbuch (SGB) vom 20.12.1988. Fünftes Buch (V). Gesetzliche Krankenversicherung. URL: https://www. sozialgesetzbuch-sgb.de.
Krankenversicherung in Deutschland. Gesundheitsinformation.de. URL: https://www.gesundheitsinformation.de/ krankenversicherung-in-deutschland.html.
Bundeszentrale für politische Bildung (bpb). Dossier Gesundheitspolitik. Das Gesundheitswesen in Deutschland. Ein Überblick. 22.09.2017 Jahr. URL: https://www.bpb.de/politik/innenpolitik/gesundheitspolitik/251612/gesundheitswesen- im-ueberblick.
Про схвалення Концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я: розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 1013-р. Верховна Рада України. URL: https://www.kmu.gov.ua/ npas/249626689.
Про утворення Національної служби здоров’я України: постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1101. Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1101-2017-п#Text.
Про затвердження Положення про Міністерство охорони здоров'я України: Постанова Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 267. Верховна Рада України. URL: https://moz.gov.ua/polozhennja-pro-ministriv.
Positionspapier. Weiterentwicklung primärqualifizierender Pflegestudiengänge in Deutschland. Arbeitsgemeinschaft christlicher Schwesternverbände und Pflegeorganisationen in Deutschland e.V. (ADS), Deutscher Berufsverband für Pflegeberufe (DBfK). Berlin, 2015. URL: https://www.hrk-nexus.de/fileadmin/redaktion/2015_01 ADS_DBfK_Position_ zur_Weiterentwicklung_primaerqualifizierender .pdf .
E-Health – Digitalisierung im Gesundheitswesen. Bundesministerium für Gesundheit. URL: https://www. bundesgesundheitsministerium.de/e-health-initiative.html.
Про схвалення Концепції розвитку електронної охорони здоров’я: розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2020 р. № 1671-р. Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1671-2020-р#Text.
Електронна система охорони здоров’я в Україні eHealth. URL: https://ehealth.gov.ua.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія: Право
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.