Підстави примирення сторін в адміністративному судочинстві України
DOI:
https://doi.org/10.24144/2307-3322.2021.67.42Ключові слова:
адміністративне судочинство, примирення, мирова угода, сторони, публічно-правовий спір, процедура примирення, підстави примиренняАнотація
Стаття присвячена дослідженню підстав примирення сторін в адміністративному судочинстві України.
Зазначено, що під підставами примирення в адміністративному судочинстві України доцільно розуміти комплекс обов’язкових обставин фактичної дійсності, сукупна наявність яких уможливлює вирішення публічно-правового спору шляхом примирення.
Вказано, що в адміністративному судочинстві України можна виділити три групи підстав примирення сторін:
– нормативна – це система норм чинного законодавства, якою врегульовуються різні аспекти примирення сторін публічно-правового спору;
– фактична – здійснення сторонами публічно-правового спору дій з реалізації права на примирення за власною ініціативою чи на підставі ініціативи суду.
– процедурно-процесуальна – це документи, що складаються (подаються, ухвалюються, затверджуються) сторонами публічно-правового спору чи суддею, уможливлюючи примирення, як процедуру та/або, як бажаний результат цієї процедури.
Підкреслено, що окрім Кодексу адміністративного судочинства України в якості нормативної підстави примирення повинні враховуватись:
1) норми Конституції України;
2) акти міжнародного права, що містять стандарти прав людини, належного урядування та правосуддя;
3) спеціальні законодавчі акти та підзаконні акти, що містять положення, котрими визначаються повноваження органів публічної служби, що постають в якості сторони публічно-правового спору.
Наголошено, що до процедурно-процесуальних підстав примирення в адміністративному судочинстві України можна віднести:
1) клопотання, на основі якого суд ухвалою зупиняє провадження у справі на час здійснення примирення. Відповідне клопотання засвідчує факт досягнення сторонами публічно-правового спору домовленості про спробу примиритись.
2) заява про примирення;
3) ухвала про затвердження умов примирення, що має місце тоді, коли для цього є всі умови (відсутні негативні умови), а також фактична та нормативна підстави, після чого закривається провадження у справі, а сторони вважають такими, що примирились.
Посилання
Кодекс адміністративного судочинства України : Закон України від 06.07.2005 № 2747-IV. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15.
Конституція України : Закон України від 28 червня 1996 р. № 254к/96-ВР. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.
Про захист прав людини і основоположних свобод : Конвенція Ради Європи від 04.11.1950. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_004.
Полях Н. А. Застосування практики Європейського суду з прав людини в адміністративному судочинстві України : дис. … д-ра філософ. : 081. Харків, 2020. 173 с.
On certain aspects of mediation in civil and commercial matters : Directive of the European Parliament and of the Council of 21.05.2008 № 2008/52/EC. Official Journal of the European Union. 2008. L 136. P. 3–8.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2021 Uzhhorod National University Herald. Series: Law
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.