Енергетична безпека як невід'ємний елемент забезпечення економічної безпеки держави в стратегіях національної безпеки України

Автор(и)

  • О.А. Шевченко Кандидат юридичних наук, докторант Національної академії Служби безпеки України, Україна

DOI:

https://doi.org/10.24144/2307-3322.2021.67.32

Ключові слова:

стратегія, безпека, національна безпека, енергетична безпека, загрози

Анотація

Стаття розкриває еволюцію забезпечення енергетичної безпеки у стратегіях національної безпеки України протягом років незалежності. Визначено, що на державному рівні залишається невирішеною низка питань, пов’язаних зі створенням максимально ефективної системи забезпечення енергетичної безпеки держави в рамках існуючих на різних етапах державотворення Стратегій національної безпеки України, як на рівні законодавчого закріплення, так і у сфері функціонування відповідних компетентних державних органів.

Розкрито зміст забезпечення енергетичної безпеки держави в чотирьох стратегіях національної безпеки України. Визначено, що проблематика забезпечення енергетичної безпеки держави потребує чіткої визначеності державою у стратегічних пріоритетах та цілях, які мають відповідати сучасним тенденціям розвитку національної економіки та світовим реаліям у цій сфері.

Наголошено, що у відповідності до Заключних положень Стратегії національної безпеки 2020 року про розроблення документів щодо планування у сфері національної безпеки і оборони, які визначатимуть шляхи та інструменти її реалізації, Кабінет міністрів України 4 серпня 2021 року затвердив відповідною постановою розроблену Міністерством енергетики України Стратегію енергетичної безпеки України, яка визначає цільову модель системи забезпечення енергетичної безпеки як складової національної безпеки.

Підкреслено, що Стратегія енергетичної безпеки України визначає                  29 ключових загроз енергетичної безпеки. До них, зокрема, належать як зовнішні ризики – кіберзагрози об’єктам критичної інфраструктури енергетики, агресія з боку Російської Федерації, так і внутрішні – можливе незавершення інтеграції із системами електро- та газопостачання ЄС, зношеність основних фондів, відсутність енергетичних резервів тощо.

Відзначено, що стратегічний підхід вкрай важливий для такої складної галузі економіки, як енергетика. В умовах нестабільної ситуації у геополітичній сфері, зважаючи на обмеженість енергетичних ресурсів та потребу розвиватися екологічно і з турботою про довкілля, нам необхідно розуміти всі потенційні ризики і загрози, які можуть вплинути на український енергетичний сектор. Саме тому, Стратегія енергетичної безпеки України необхідна, щоб забезпечити прогнозованість розвитку і стійкість енергосистеми, своєчасну ідентифікацію загроз та запобігання їм.

Досліджено загрози національній безпеці у сфері енергетичної безпеки. Наголошено, що на даний час найбільш коректним та змістовним визначенням енергетичної безпеки є визначення, яке закріплено в щойно затвердженій Стратегії енергетичної безпеки України. Так, енергетична безпека – це захищеність національних інтересів у сфері забезпечення доступу до надійних, стійких, доступних і сучасних джерел енергії технічно надійним, безпечним, економічно ефективним та екологічно прийнятним способом в нормальних умовах і в умовах особливого або надзвичайного стану.

Посилання

Енергетична безпека України: методологія системного аналізу та стратегічного планування : аналіт. доп. /за заг. ред. О. М. Суходолі. Київ : НІСД, 2020. 178 c.

Defining energy security / IEA. URL: https://www.iea.org/topics/energysecurity/whatisenergysecurity/ (дата звернення 08.08.2021).

"Пріоритетні напрями удосконалення державної політики у сфері забезпечення енергетичної безпеки України". Аналітична записка / https://niss.gov.ua/doslidzhennya/nacionalna-bezpeka/prioritetni-napryami-udoskonalennya-derzhavnoi-politiki-u-sferi

Суходоля О. М. Проблеми визначення сфери регулювання енергетичної безпеки. Стратегічні пріоритети. 2019. № 1. С. 5–17.

Закон України «Про електроенергетику», URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/575/97-вр

Стратегія енергетичної безпеки України, URL: http://mpe.kmu.gov.ua/minugol/doccatalog/document?id=245562958

Указ Президента України «Про Стратегію національної безпеки України» від 12.02.2007 року № 105/2007 URL: https://www.president.gov.ua/documents/1052007-5496

Указ Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 8 червня 2012 року «Про нову редакцію Стратегії національної безпеки України» від 08.06.2012 року № 389/2012 URL: https://www.rnbo.gov.ua/ua/Ukazy/303.html

Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 травня 2015 року «Про Стратегію національної безпеки України» : Указ Президента України від 26.05.2015 № 287/2015. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/287/2015#n2 (дата звернення: 08.08.2021).

Стратегія національної безпеки України «Безпека людини – безпека країни» затверджена Указом Президента України від 14.09.2020 року №392/2020 URL: https://www.president.gov.ua/documents/3922020-35037

Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2019. № 4, Є. Шульга, правове забезпечення енергетичної безпеки України: сучасний стан та перспективи, с. 69-74.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-01-16

Номер

Розділ

Розділ 6. Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право